نقشه راه یادگیری بازار های مالی (بورس، فارکس، ارز های دیجیتال و...)

این صفحه به شما راهنمایی در خصوص ورود و پیشرفت در بازارهای مالی جهانی (فارکس و کریپتو) ارائه می‌دهد. قبل از هر چیز، بسیار حیاتی است که یک درک کامل از بازار و روش‌های معاملات در فارکس را بدست آورید تا بتوانید مدیریت موثری بر ریسک‌های موجود در این بازار داشته باشید و معاملات موفقی را انجام دهید. به همین دلیل، فرآیند آموزش و یادگیری در زمینه فارکس بسیار حیاتی است، زیرا شانس و حظ در این بازار تأثیر محدودی دارند و نیاز به دانش و تجربه واقعی دارید.

خوش آمدید به بازار های مالی

انواع بازار های مالی را بهتر بشناسید

خوش آمدید به دنیای جذاب بازارهای مالی! اول از همه، به شما تبریک میگوییم که این قدم مهم را برای شروع آموزش بازارهای مالی برداشتید. بازارهای مالی یک دنیای فراوانی از فرصت‌ها و چالش‌هاست که می‌تواند به شما امکان پیشرفت و کسب درآمد را بدهد، اما در عین حال، تذکر مهمی وجود دارد که باید به آن دقت کنید: بازار های مالی مکان مناسبی برای یک شبه پولدار شدن نیست.

مقدمات بازار های مالی

با اصطلاحات بازار های مالی اشنا شوید

خوش آمدید به دنیای جذاب بازارهای مالی! اول از همه، به شما تبریک میگوییم که این قدم مهم را برای شروع آموزش بازارهای مالی برداشتید. بازارهای مالی یک دنیای فراوانی از فرصت‌ها و چالش‌هاست که می‌تواند به شما امکان پیشرفت و کسب درآمد را بدهد، اما در عین حال، تذکر مهمی وجود دارد که باید به آن دقت کنید: بازار های مالی مکان مناسبی برای یک شبه پولدار شدن نیست.

تحلیل بازار

چه نوع معامله گری میخواهید باشید ؟

بازارهای مالی مختلف عوامل مشترکی دارند که قیمت، حجم و نمودار از جمله آن‌ها هستند. این بازارها فرصتی را برای سودآوری از تحلیل صحیح ارائه می‌دهند، ولی همچنین خطر زیان دیدن از تحلیل نادرست را نیز دارند. بنابراین، شناخت انواع تحلیل در بازارهای مالی ضروری است.

زمان در بازار های مالی

تایم هایی که میتوانید معامله کنید

بازار فارکس یک بازار جهانی برای معامله ارزها است. این بازار پنج روز در هفته و 24 ساعت در روز باز است. فقط شنبه و یکشنبه تعطیل می‌شود. اما ارزهای دیجیتال همیشه قابل معامله هستند. تعطیلی برای آن‌ها وجود ندارد. هر لحظه می‌توانید با آن‌ها معامله کنید ولی بورس اوراق بهادار تهران از شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۰۹:۰۰ تا ۱۲:۳۰ فعال است.

معرفی بروکر و کارگزار ها

به بازار های مالی متصل شوید

بروکر یا کارگزاری واسطه‌ای برای انجام معاملات است که نرخ بازارهای مختلف را به مشتریان خود نمایش می‌دهد و سفارش‌های آن‌ها را اعم از خرید یا فروش انجام می‌دهد. احتمالاً کسانی که در بورس ایران فعالیت دارند، اطلاعاتی درباره کارگزاری‌ها دارند؛ برای مثال اگر بخواهیم سهامی از شرکتی را خریداری کنیم، ارتباط مستقیمی با آن شرکت نداریم و این روند توسط سازمانی واسطه به نام کارگزاری شکل می‌گیرد.بروکر یا کارگزاری واسطه‌ای برای انجام معاملات است که نرخ بازارهای مختلف را به مشتریان خود نمایش می‌دهد و سفارش‌های آن‌ها را اعم از خرید یا فروش انجام می‌دهد. احتمالاً کسانی که در بورس ایران فعالیت دارند، اطلاعاتی درباره کارگزاری‌ها دارند؛ برای مثال اگر بخواهیم سهامی از شرکتی را خریداری کنیم، ارتباط مستقیمی با آن شرکت نداریم و این روند توسط سازمانی واسطه به نام کارگزاری شکل می‌گیرد.

آشنایی با نرم افزار های معاملاتی

ثبت آنی معاملات

تمامی بروکرها یا کارگزاران موجود در جهان، به منظور برقراری دسترسی مشتریان به بازار جهت انجام معاملات، از محیطی به نام پلتفرم (پایانه معاملاتی) استفاده می‌نمایند. شرکت‌های متفاوتی وجود دارد که این پلتفرم‌ها را طراحی و ارائه می‌دهند. هر یک از این پلتفرم‌ها، قابلیت‌های مختص خود را دارند؛ برخی تنها امکان انجام معامله و برخی دیگر امکان تحلیل و آنالیز بازار را نیز فراهم می‌سازند

آشنایی با اندیکاتور ها

ابزار های کمکی در نرم افزار های معاملاتی

اندیکاتور یا شاخص، نمودارهای کمکی در تحلیل تکنیکال هستند که از مواد خام تحلیل تکنیکال یعنی قیمت، زمان و حجم و ترکیب آن با توابع ریاضی ترسیم می‌شوند. در واقع و به طور ساده، اندیکاتورها با استخراج اطلاعاتی از نمودار قیمت و زمان آنها را در توابع ریاضی مشخصی قرار می‌دهند که خروجی این فرایند اطلاعاتی جهت تصمیم گیری در آینده به تحلیلگران ارائه می‌دهد.

انواع تحلیل تکنیکال بازار های مالی

اولین قدم برای درک نمودار و تحلیل بازار

تحلیل تکنیکال در بازار های مالی روشی برای پیش بینی رفتار احتمالی نمودار از طریق داده های گذشته همچون قیمت و تغییرات آن، حجم معاملات و … است. این روش در تمام بازار هایی که بر اساس عرضه و تقاضا فعالیت می کنند کاربرد دارد.

تحلیل بنیادین در بازارهای مالی

تحلیل فاندامنتال

«تحلیل فاندامنتال» یا «تحلیل بنیادی» (Fundamental Analysis) روشی برای اندازه‌گیری ارزش ذاتی اوراق بهادار با بررسی عوامل اقتصادی و مالی مرتبط با آن است. تحلیلگران بنیادی هر آنچه را که می‌تواند بر ارزش سهام تأثیر بگذارد، مطالعه می‌کنند؛ از عوامل اقتصاد کلان مانند وضعیت اقتصادی و شرایط صنعت گرفته تا عوامل اقتصاد خرد مانند اثربخشی مدیریت شرکت

کندل شناسی

آشنایی با شمع های دوست داشتنی

کی از مهمترین ابزارهای تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی است. نمودار‌های کندل یا شمعی برای نمایش تغییرات قیمتی دارایی‌های مالی استفاده می‌شوند. این نمودارها شکلی شبیه به شمع دارند و اطلاعات مهمی در مورد رفتار قیمتی ارائه می‌دهند.

مدیریت ریسک در بازار های مالی

شرط ماندگاری در بازار های مالی

مهم ترین عاملی که ماندگاری شما در این بازار را تعیین می‌کند این است که چه میزان ریسک می‌کنید. اگر شما در چند معامله مقدار زیادی از سرمایه خود را از دست دادید یعنی ریسک زیادی کرده اید. نباید مدیریت ریسک‌تان به صورتی باشد که با چند معامله ناموفق، سرمایه‌تان نابود شود.

روانشناسی در بازار های مالی

مدیریت ذهن برای جلوگیری از اشتباه و طمع

پیش از اینکه وارد بازار فارکس شوید و معاملات خود را آغاز کنید، بهتر است ابتدا پیش‌نیازهای اساسی معامله و روانشناسی معامله‌گری (Trading Psychology) فارکس را به خوبی بدانید. آگاهی از اصول روانشناسی فارکس به اندازه تمام اطلاعات، استراتژی‌های ورود و خروج مهم است.

استراتژی معاملاتی

استراتژی معاملاتی

قوانین دقیق یک استراتژی معاملاتی کمک می‌کند تا از یک روش ثابت و از پیش تعیین شده نقاطی از بازار را برای ورود انتخاب کنید که احتمال برد در آن معاملات را افزایش دهد؛ زمانی که یک استراتژی طراحی می‌کنید، می‌‌‌دانید که حد ضرر و حد سود کجا باید باشد. داشتن

کتاب و جزوه های آموزشی

کتاب یار مهربان

موفقیت در بازارهای مالی نیازمند دانش و آگاهی گسترده ای میباشد. برای دستیابی به این علم باید همواره در حال بروزرسانی اطلاعات خود باشید و این امر، جز با مطالعه کتابهای مرتبط با اقتصاد ،هوش مالی و موضوعاتی از این قبیل، میسر نخواهد شد.

سوالی دارید؟

معامله گران تریدر 98 آماده پاسخگویی به شما هستند.