با فعال سازی کش بک در بروکر های لایت فایننس یا آلپاری کمیسیون و اسپرد خود را کاهش دهید
کاهش کمیسیون و اسپرد در بروکر

انواع کندل های قیمتی ( پرایس اکشن آر تی ام RTM )


litefinance broker logo
معامله در بازار های مالی با بروکر لایت فایننس فعالیت از سال 2005 میلادی

پرایس اکشن یک استراتژی معاملاتی است که به کمک ابزارهای تحلیل تکنیکال و تاریخچه اخیر قیمت ها، دیدگاهی روشن درباره بازار ارائه میدهد. یکی از مطرح ترین سبک های پرایس اکشن، سبک rtm یا Read The Market است. پرایس اکشن rtm براساس عرضه و تقاضا کار میکند و به معامله گر اجازه میدهد بدون تکیه بر شاخص های فنی که یادگیری آنها بسیار زمان بر خواهد بود، بازار را تحلیل کند و براساس حرکات واقعی قیمت درباره معاملات خود تصمیم گیری کند.

برای این که بتوانید در بازارهای مالی به خوبی فعالیت کنید و به سود ثابت برسید، بایستی بدانید که چرا قیمت در جایگاه فعلی خود است؟ یا چرا قیمت به محدوده مشخصی واکنش نشان داده است؟ حرکت بعدی قیمت چه خواهد بود؟ در روش تحلیلی پرایس اکشن آر تی ام (RTM) می توان برای همه این سوالات پاسخی پیدا کرد.

سبک آر تی ام چیست؟

کلمه RTM مخفف Read The Market می باشد. بدین معنی که شما باید بتوانید بازارهای مالی را به خوبی درک کنید و حرکت بعدی قیمت را پیش بینی کنید. این سبک بر حسب کندل های قیمتی شکل گرفته است و درک کندل ها و شناخت آن ها در این متد ضروری است. هم چنین RTM بر حسب نواحی عرضه و تقاضای بازار ارائه شده و در آن از هیچ اندیکاتور قیمتی استفاده نشده است. این سبک برای انواع سرمایه گذاری ها از جمله بلندمدت، میان مدت، کوتاه مدت، اسکلپ کردن و… بسیار مناسب است.

کندل ها در سبک rtm

در روش RTM ما به اسم و نوع هیچ کدام از الگو های کندلی نیاز نداریم، کافیست بدانیم کدام کندل بر کندل دیگری تسلط دارد. 

پوشاندن کندل قبلی : آیا کندل دوم نصف کندل اول (از سایه تا سایه) را پوشانده است یا خیر. اگر این اتفاق افتاده بود، به این معنی است که کندل دوم بر کندل اولی تسلط دارد.

برای مثال: کندل سبز دوم به طور کامل کندل قرمز قبل از خودش را پوشانده است. بنابراین میتوان گفت کندل دوم بر اولی تسلط دارد و بازار در اختیار خریداران است .

ترکیب کندل ها : روش دیگر برای شناسایی اینکه کدام گروه بر بازار تسلط دارند، ترکیب کردن کندل ها است. 

برای ترکیب دو کندل و ایجاد یک کندل، باید قیمت باز شدن کندل اول را به عنوان قیمت باز شدن در نظر گرفت و قیمت بسته شدن کندل دوم را به عنوان قیمت بسته شدن کندل جدید در نظر گرفت و همچنین پایین ترین قیمت و بالاترین قیمت کندل جدید را باید بالا ترین و پایین ترین قیمتی که در هرکدام از کندل ها رخ داده در نظر گرفت.

1. کندل مومنتوم ( Momentum Candle ) 

کندل های قیمتی مومنتوم کندلهای پرقدرت بازار هستند و به وسیله این کندل ها می توان فهمید که قدرت در بازار دست خریداران است یا فروشندگان. در کندل مومنتوم طول بدنه از مجموع دنباله هایش بیشتر است و بهترین حالت کندل مومنتوم این است که کندل قیمتی ما اصلا دنباله یا شدو نداشته باشد. کندل مومنتوم سبز نشان دهنده قدرت خریداران و کندل مومنتوم قرمز نشانگر قدرت فروشندگان در بازار است. ( کندلی که سایه نداشته باشد قوی ترین نوع کندل مومنتوم است. )

2 . کندل گپ ( GAP )

وقتی کندلی باز می شود و نسبت به جایی که کندل قبلی بسته شده فاصله داشته باشد، این فاصله را گپ گویند که به عنوان یک کندل مومنتوم می توان درنظر گرفت.

3 . کندل بیس ( Base )

بر اساس کندل های بیس نمی توان فهمید که قدرت بازار در دست کدام گروه از معامله گران است. در واقع کندل های بیس نشان دهنده تنش میان خریداران و فروشندگان است و نتیجه این تنش مشخص نیست.

در کندل های بیس، رنگ کندل اهمیتی ندارد و مشخص نمی کند قدرت دست کدام گروه است.

4. کندل های قیمتی NRC و ERC

فاصله بین high تا low در یک کندل را range یک کندل میگویند که سبب می شود کندل ها به دو حالت ERC  و NRC تقسیم شود. به این صورت که اگر فاصله کوچک باشد، narrow range candle (کندل با طول کم) و اگر فاصله زیاد باشد، extended range candle (کندل با طول زیاد) نامیده میشود.

اگر فاصله بین high و low کندل قیمتی زیاد باشد، به آن کندل ERC یا extended range candle گفته می شود.

اگر فاصله بین ک low و high کندل قیمتی کم باشد، به آن کندل NRC یا narrow range candle گفته می شود.